Organizatorem Korespondencyjnego Kursu Biblijnego jest Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.
Kursem w imieniu uczelni od trzydziestu lat kierował ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ. Prowadził on badania nad treściami katechezy oraz współzależnościami zachodzącymi między wychowaniem i religią. Kierował również zespołem przygotowującym podręczniki katechetyczne. Profesor jest autorem m. in. książek: Rozwój teorii religijnego wychowania dziecka w wieku przedszkolnym w Polsce w latach 1945-1990, Kraków 1994; Wychować do wiary. Zagadnienia wychowania religijnego dziecka w wieku przedszkolnym, Kraków 1996; Biblia w katechetycznej posłudze słowa, Wyd. WAM. Kraków 1998; Podstawy wychowania moralnego, Wyd. WAM, Kraków 2005; Podstawy i założenia katechetyki fundamentalnej, Wyd. WAM, Kraków 2007; J. Kochel, Z. Marek, Pedagogia biblijna w katechezie, Wyd. WAM, Kraków 2012. Obecnie kierowanie kursu przejął ks. dr Janusz Mółka SJ.
Celem Korespondencyjnego Kursu Biblijnego jest umożliwienie dostępu i ułatwienie zrozumienia treści ksiąg zarówno Nowego jak i Starego Testamentu. Ma ułatwiać czytanie ze zrozumieniem ksiąg Pisma Świętego. zarówno Starego jak i Nowego Testamentu. W jego materiałach nie tyle chodzi o jednoznaczne wyjaśnienie poszczególnych ksiąg, rozdziałów czy też wierszy czytanych perykop – bo to jest niemożliwe, lecz o wskazanie drogi, po której winno się kroczyć, aby je rozumieć.
Uczestnikiem Korespondencyjnego Kursu Biblijnego może być każdy zainteresowany Pismem św. Chętnym nie stawia się żadnych ograniczeń, np. wiek, wykształcenie itp.
Całość Korespondencyjnego Kursu Biblijnego można podzielić na pięć części. W każdej z nich czytamy księgi Pisma św. oraz zajmujemy się odkrywaniem ich religijnej treści.
Część pierwsza (zeszyty 1 – 7): Ewangelie i Dzieje Apostolskie.
Część druga (zeszyty 7 – 14): Listy Apostolskie oraz Apokalipsa.
Część trzecia (zeszyty 15 – 21): Pięcioksiąg Mojżesza.
Część czwarta (zeszyty 22 – 28): księgi historyczne oraz prorockie.
Część piąta (zeszyty 29 – 35): Księga Psalmów oraz pozostałe księgi Starego Testamentu.
Cena jednego numeru w wersji tradycyjnej wynosi 9 zł + koszt przesyłki (cena znaczka pocztowego)
Cena jednego numeru w wersji elektronicznej wynosi 5 zł
Praca uczestników Korespondencyjnego Kursu Biblijnego polega na czytaniu wskazywanych w materiałach kursu ksiąg Pisma św. Same materiały zawierają tylko niezbędne do tej lektury wprowadzenia i komentarze. Po przeczytaniu i pracy nad treścią wskazanej księgi uczestnik kursu powinien wypełnić i odesłać na adres redakcji umieszczony na końcu każdego zeszytu kwestionariusz. Kwestionariusz ten zostaje oceniony przez kierujących kursem i odesłany z kolejnym zeszytem. Pozwala to uczestnikowi kursu mieć w miarę obiektywne rozeznanie o stopniu zrozumienia treści religijnych, jakie zawiera czytana i studiowana przez niego księga Pisma św. Ponadto przy końcu każdej części kursu (jest ich pięć) jego uczestnicy formie pisemnej opracowują jeden z podanych wcześniej tematów. Jest on związany z opracowanym wcześniej materiałem biblijnym. Osoby, które poprawnie opracowały wszystkie kwestionariusze oraz napisały wszystkie wypracowania, otrzymują dyplom ukończenia kursu. Dyplom ten nie daje jednak żadnych uprawnień zawodowych.
Istnieje także możliwość korzystania z samych materiałów bez wypełniania i odsyłania do redakcji kwestionariuszy.